Kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Zapraszamy na nową stronę:


www.ararattrek.pl


a na niej nasza nowa oferta i dużo więcej informacji

 

Trekking na Ararat to nie wszystko, warto przed wyprawą albo po wyprawie przyjrzeć się tutejszym ciekawostkom, które polecamy!

dogu1.jpg dogu1.jpg dogu1.jpg

Doğubeyazıt – kurdyjskie miasteczko położone 30 km od granicy z Iranem na wysokości ok. 1500 m n.p.m. Chętnie odwiedzane przez turystów, ponieważ jest tu do zobaczenia kilka „perełek”. Przede wszystkim olbrzymia góra Ararat (5165 m n.p.m) oraz słynny Ishak Pasa Sarayi. Oprócz tego w pobliżu znajduje się Park Arki Noego, krater po meteorycie, Jaskinia Lodowa, gorące źródła w Diyadin oraz Jezioro rybne. Okolice Doğubeyazıt są górzyste i bardzo malownicze. Oczywiście stąd udają się wszystkie wyprawy na Ararat, najpierw samochodem, a potem to już trekking na własnych nogach.

 

isak1.jpg isak1.jpg isak1.jpg

İshak Paşa Sarayı – słynny Pałac Ishaka Paszy, znajdujący się 5 km od Doğubeyazıt. Pałac jest położony w przepięknej scenerii gór, wzgórz i skał. Został wybudowany w XVII wieku przez kurdyjskiego księcia Ishaka Paszę. W pobliżu znajduje się meczet pochodzący z czasów osmańskich. Wokół jest wiele starych ruin np. cmentarza czy starej kaplicy. Świadczą one o tym, że kiedyś miasto znajdowało się właśnie tutaj .Ze wzgórza pałacowego rozpościera się piękny widok na okolice, po których można pospacerować. Można tam również kupić pamiątki.
To miejsce jest również miejscem piknikowym dla miejscowych, którzy przyjeżdżają tutaj spędzać cały dzień. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć jak jest zabijany baran przeznaczony na grilla.

 

anoego1.jpg anoego1.jpg anoego1.jpg

Narodowy Park Arki Noego – utworzony miejscu, w którym jak jest domniemywane są ślady i nawet znalezione szczątki Arki Noego. Zostało to odkryte w 1985 roku. W pobliżu „śladów” arki Noego jest utworzone małe muzeum, w którym znajdziemy zdjęcia dokumentujące poszukiwania Arki Noego.

 

krater1.jpg krater1.jpg krater1.jpg

Krater po meteorycie (Meteor Çukuru) – drugi co do wielkości krater po meteorycie na świecie. Umiejscowiony pomiędzy Doğubeyazıt a granicą z Iranem. Powstał w 1892 roku poprzez spadający meteoryt. Ma 60 m głębokości i 35 m średnicy.

 

jaskinia1.jpg jaskinia1.jpg jaskinia1.jpg

Jaskinia Lodowa (Buz Mağarası) – jaskinia umiejscowiona w okolicach Doğubeyazıt (około 1 h jazdy samochodem). Jadąc do niej widzimy Büyük Ağrı i Küçük Ağrı. Dojeżdżamy do miejsca, gdzie widzimy wielki „dół”, który prowadzi nas do jaskini. Po wejściu do jamy nie widzimy nic więcej oprócz sterty większych i mniejszych kamieni. Dopiero gdy zejdziemy ok. 20-30 metrów w dół zobaczymy niezwykłe „bąble” lodowe, które umiejscowiły się na kamieniach. Wyglądają jakby wyrastały z kamieni. Są różnej wielkości, od małych wielkości dłoni do wielkich wielkości głowy. Do jaskini trzeba zabrać dobrą latarkę i ciepły sweter, bo w jaskini jest zimno w porównaniu z temperaturą na zewnątrz.

 

balik1.jpg balik1.jpg balik1.jpg

Jezioro Rybne (Balık Gölü) – jezioro słynące z dużej ilości dużych ryb. Jeszcze specjalnie nieodkryte przez turystów, bo ciut ukryte, jednak szkoda bo znajduje się w przepięknej scenerii pól i wzgórz. Na horyzoncie widać wielką górę Ararat pokrytą na szczycie wiecznym śniegiem. Niestety na odwrót czyli podczas trekkingu na Ararat jezioro jest trudno wypatrzeć. W jeziorze można pływać i łowić ryby. W tym miejscu jest czas na delektowanie się pięknymi widokami wokół.

 

diyadin1.jpg diyadin1.jpg diyadin1.jpg

Diyadin - miejscowość we wschodniej Anatolii, pomiędzy miastami Agri i Doğubeyazıt. W Diyadin znajdują się gorące źródła. Woda wypływająca z ziemi dobrze wpływa na zdrowie i ciało człowieka. W Diyadin są zrobione specjalne baseny, w których można zażyć kąpieli. Same źródła są umiejscowione w pięknej scenerii skał. Kiedy spojrzymy w dół zobaczymy wolno płynącą rzekę. Ogólne wrażenie tego miejsca bardzo pozytywne. A po trekkingu na Ararat zasłużony odpoczynek w gorącym basenie się należy.

 

yaylar1.jpg yaylar1.jpg yaylar1.jpg

Górskie pastwiska (yayla) - w pobliżu miasteczka Taşlıçay. Ludność z większych miasteczek posiadająca barany i owce na lato przenosi się pod namioty na wolne przestrzenie górskie i wyżynne. Tam stawia namioty i mieszka w nich ok. 5 miesięcy. Bardzo ładne i ciekawe okolice na lekki trekking i poznanie życia Kurdów.

Już wkrótce:

Mały Ararat

---

Strona www.trekandbike.pl i www.ararattrek.pl jest własnością Asi i Musy Saltik. Ściąganie zdjęć i kopiowanie tekstów tylko za pozwoleniem. Wszystkie zdjęcia są naszą własnością i tylko my mamy prawo do ich rozpowszechniania.

Asia i Musa Saltik